Dantų priežiūra nėštumo metu. II

Dantų priežiūra nėštumo metu. II
Moters organizmas yra unikalus dėl savo reprodukcinių savybių. Dažnas mūsų net nesusimąstome, kokius psichologinius bei fizinius pokyčius patiria besilaukianti moteris. Dėl hormoninių svyravimų neščiosios tampa itin jautrios aplinkos veiksniams, o nėštumo metu jų organizme vykstantys procesai stipriai įtakoja jų bendrą fizinę būklę.

 

Vienas ryškiausių pastebimų sveikatos sutrikimų – dantų būklė. Gydytojos odontologės Saulės Gauronskienės teigimu, nėštumo metu moterų dantenos tampa jautresnės, jos parausta, paburksta, kraujuoja. Nėščiąsias itin dažnai vargina dantenų uždegimai. Kartais, neapsikentusios skausmingų ir kraujuojančių dantenų, nėščiosios nebeskiria pakankamai dėmesio burnos ertmės ir dantų priežiūrai. Tokiu būdu tik pagilindamos problemą.

 

Seilių pH ar rytinio pykinimo kontroliuoti negalime, bet yra dalykų, kurie tiesiogiai priklauso nuo besilaukiančios žinių ir sąmoningumo. Anot gyd. S. Gauronskienės, pirmiausia – būtina gera asmeninė burnos higiena, nes, dėl hormoninių pokyčių nėštumo metu, tas pats apnašų kiekis sukelia stipresnę dantenų uždegiminę reakciją. Antras, ne mažiau svarbus aspektas – patartina rinktis užkandžius, turinčius mažiau lengvai skaidomų angliavandenių, bet daugiau baltymų.

 

Apie visa tai turime kalbėti ne tik dėl moters burnos sveikatos, bet ir dėl sveiko vaisiaus vystymosi. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad burnos ertmės ligos (gingivitis, periodontitas) gali didinti nėštumo komplikacijų riziką. Ant dantų besikaupiančios apnašos sukelia dantenų uždegimą. Negydant, uždegimas stiprėja ir gali progresuoti į periodontitą – ne tik dantenų, bet dantį supančio kaulo uždegimą, kišenių formavimąsi. Šis procesas negrįžtamas.

Esant aktyviam dantį supančių audinių uždegimui, dėl nėštumo metu padidėjusio kraujagyslių sienelių pralaidumo, daugiau bakterijų ir jų produktų patenka į motinos kraują. Kepenyse pradedami gaminti uždegimo mediatoriai, kurie blogina kraujotaką placentoje, lėtina vaisiaus augimą. Taip pat didėja priešlaikinio gimdymo, preeklampsijos ar mažesnio naujagimio svorio rizika.

 

Rekomendacijos ir patarimai besilaukiančioms moterims:

  • Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą
  • Reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną
  • Du kartus per dieną valyti dantis
  • Naudoti minkštą dantų šepetėlį ir dantų pastą su fluoru
  • Naudoti tarpdančių šepetėlius arba siūlą
  • Naudoti liežuvio valiklį
  • Jei kamuoja pykinimas ir vėmimas, po vėmimo burną praskalauti vandeniu, valyti dantis po pusvaldžio
  • Valgyti gerai subalansuotą maistą, riboti cukraus vartojimą
  • Dantų ir dantenų gydymui saugiausias antras semestras (4-6mėn), pirmajame ir trečiajame semestre atliekamas tik būtinas gydymas
  • Dantų rentgenogramos nerekomenduojamos, bet gali būti atliekamos įvertinus, kad nauda bus didesnė už galimas komplikacijas jų neatlikus

 

Kiekviena moteris turėtų stebėti savo kūną, domėtis jo pokyčiais ir įsidėmėti, kad vienas svarbiausių bendros savijautos garantų – sveika ir prižiūrėta dantų bei burnos ertmės būklė. Besilaukiančioms bei nėštumą planuojančioms moterims patartina rūpintis savo burnos ertmės sveikata nuo pat pirmųjų dienų arba dar prieš planuojant nėštumą. Tik atsakinga dantų priežiūra ir burnos higiena kūdikio laukimo periodą padarys lengvesniu, o po gimdymo – ženkliai sumažins burnos ertmės sveikatos problemų riziką.

 

Skaitykite straipsnio „Dantų priežiūra nėštumo metu“ pirmą dalį: http://bit.ly/straipsnioIdalis

 

 

Registruokitės vizitui pas gydytoją odontologą:
""
1
Vardas, pavardė
Telefono numeris
Pageidaujama data
Pageidaujamas laikas
Nurodykite registracijos priežastį, savo pageidavimus
0 /
Previous
Next