Dantų priežiūra nėštumo metu

Dantų priežiūra nėštumo metu
Dantų priežiūra nėštumo metu. I dalis.

 

Besilaukianti moteris spinduliuoja išskirtinę energiją. Kartais, regis, pasikeičia net jos žvilgsnis. Deja, ne kiekvienai moteriai nėštumo periodu lengva išsaugoti sveiką ir spindinčią šypseną. Neretai tenka girdėti, kad nėštumas sugadino dantis. Ar tai tiesa? Kodėl nėštumo metu padidėja karieso ir dantenų ligų atsiradimo rizika, o esamos dantenų ligos paūmėja?

 

Nėštumas  – ypatingas laikas moters gyvenime. Šiuo laikotarpiu jos organizme vyksta daug pokyčių.  Kinta moters imuninė sistema, padidėja cirkuliuojančio kraujo kiekis (iki 40-50 proc.), kinta hormonų balansas, didėja choriono gonadotropinio hormono (hCG) kiekis (jis susijęs su nėščiųjų pykinimu ir vėmimu I-ąjį nėštumo trimestrą), didėja estrogenų kiekis (dėl šio hormono nėščiųjų dantenos būna hiperemiškos ir lengvai kraujuoja), rūgštėja seilių reakcija (tai lemia spartesnį dantų irimą), didėja kūno masė bei medžiagų apykaitos greitis, todėl išauga vitaminų ir energijos poreikis.

 

Anot gydytojos odontologės Saulės Gauronskienės, visi šie pokyčiai turi įtakos nėščiosios burnos sveikatai. Todėl labai svarbu nėštumo metu vykstančius organizmo pokyčius žinoti, stebėti ir nepamiršti pasirūpinti savo ir besivystančio kūdikio sveikata. Svarbu įsidėmėti, kad atsakinga ir kruopšti dantų priežiūra turi didelę reikšmę ne tik moters savijautai, bet ir visai nėštumo eigai, o kartais ir vaisiaus vystymuisi.

 

Nėštumo metu vyksta hormoniniai pokyčiai, dėl kurių padidėja kraujagyslių sienelių pralaidumas, todėl apnašose esančios bakterijos greičiau gali sukelti dantenų uždegimą. Taip pat žemėja seilių pH (rūgštėja), dėl ko didėja erozijų tikimybė. Dėl dažnesnio užkandžiavimo padidėja apnašų kiekis, o dėl labiau išreikšto pykinimo reflekso, nukenčia dantų valymo kokybė. Dažna nėščioji kenčia nuo rytinio pykinimo ir vėmimo, o tai neigiamai veikia dantų emalį  – veikiant rūgštims, vyksta jo deminerazija.

 

Dalis besilaukiančiųjų gali pasidžiaugti vešliais plaukais ir tvirtais nagais, tačiau didelė grupė nėščiųjų skundžiasi itin suprastėjusia dantų būkle. Dėl anksčiau išvardintų besilaukiančios moters organizmo pokyčių, nėštumo metu padidėja karieso atsiradimo ir dantenų ligų rizika, o esamos dantenų ligos paūmėja.

 

Vienus iš dantų būklės pokyčius lemiančius veiksnius galime kontroliuoti, kitų – ne. Gydytojos S. Gauronskienės patarimas – nuo pat pirmųjų nėštumo dienų reikia reguliariai lankytis pas odontologą bei atlikti visas rekomenduotinas dantų priežiūros ir gydymo procedūras.

 

Skaitykite straipsnio „Dantų priežiūra nėštumo metu“ antrą dalį: http://bit.ly/antradalis

 

Registruokitės dantų priežiūros ir gydymo procedūroms:
""
1
Vardas, pavardė
Telefono numeris
Pageidaujama data
Pageidaujamas laikas
Nurodykite registracijos priežastį, savo pageidavimus
0 /
Previous
Next