Kaip atsiranda dantenų uždegimas?

Kaip atsiranda dantenų uždegimas?
Dantenų uždegimas yra viena dažniausių dantenų problemų. Uždegimas pasireiškia tvinkčiojančiu skausmu, dantenų patinimu, kraujuojančiomis dantenomis.

Pirminė dantenų uždegimo priežastis – bakterijos. Burnos ertmėje egzistuoja daugiau kaip 400 įvairių rūšių bakterijų, tačiau daugelis jų yra nepavojingos, nes burnos ertmė yra įprasta jų terpė. Bakterijos tampa pavojingomis susidarius apnašų sluoksniui, kitaip vadinamu dantų akmenimis.

Simptomai

Sergant ūminiu gingvitu, dantenos paburksta, kraujuoja, vėliau apsitraukia pilkšvai gelsvomis apnašomis. Sergant lėtiniu gingvitu, dantenos patamsėja, padidėja, kraujuoja.

Gydytojos periodontologės komentaras

Dantenų uždegimas – daugelio žmonių problema, nepriklausomai nuo amžiaus. Nepakankamai kruopščiai valant dantis, ant jų paviršiaus kaupiasi minkštosios apnašos ir bakterijos, kurios sąveikoje su seilėmis bei maisto likučiais mineralizuojasi ir virsta porėtu akmeniu. Galiausiai akmenys kaupiasi  po dantenomis ir atstumia jas nuo šaknies paviršiaus“, – komentuoja gydytoja periodontologė Barbara Zavadska.

Pasak gydytojos periodontologės, kone dažniausias veiksnys, dėl kurio išvysto dantenų uždegimas, yra higienos stoka. Taip pat dantenų uždegimas gali būti susijęs ir su viso organizmo bendra sveikatos būkle bei vartojamais vaistais nuo epilepsijos, kalcio kanalų blokatoriais (preparatai vartojami kovojant su širdies kraujagyslių ligomis), antibiotikais (cefalosporinai), imunosupresantais (sukelia dantenų išvešėjimą). Be visa to, dantenas silpnina B ir C grupės vitaminų trūkumas.

Dantenų uždegimas gali išsivystyti ir po mechaninio dantenų pažeidimo, pavyzdžiui, nuo kieto, aštraus maisto, ar dėl per stipriai ir netaisyklingais judesiais valomų dantų. Pasitaiko atvejų, kuomet dantenų uždegimą sukelia bendrinės ligos, apie kurias pacientas net nenumano (cukrinis diabetas, leukemija, bulimija ar anoreksija).“ 

Gydytojos B. Zavadskos teigimu, dantenų uždegimą sukelia hormonų pokyčiai, pavyzdžiui, bręstant, nėštumo metu ir  esant menopauzei. Lėtinis ir negydomas dantenų uždegimas ilgainiui išsivysto į periodontitą.

Gydymas

Gydant dantenų uždegimą, šalinamos jį sukėlusios priežastys. Burnos ertmė turi būti skalaujama dezinfekuojančiais tirpalais, šalinamos dantų apnašos. Išvengti šio uždegimo padės reguliariai atliekama (bent du kartus metuose) profesionali burnos higiena.

Papildomas patarimas Jums

Dantenų sveikatai ypatingai svarbus yra vitaminas C, kadangi jis dalyvauja kolageno sintezėje, o kolagenas yra pagrindas jungiamojo audinio, kuris sudaro dantenas. Jei skauda dantenas, rekomenduojama valgyti kuo daugiau daigintų grūdų, moliūgų sėklų, riešutų, saulėgrąžų, kadangi juose yra daug fosforo būtino dantims ir kaulams.

Dantų priežiūrai labiausiai tinka dantų pastos, kurių sudėtyje yra šalavijo ekstrakto, ažuolo žievės ir kedro riešutų aliejaus. Šie komponentai efektyviai veikia visą burnos ertmę ir dantenas, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir naikina blogą burnos kvapą.

Moksliškai įrodyta!

Apnaše esančios bakterijos patenka į kraują ir esant susilpnėjusiam organizmo reaktyvumui (imunitetui) apsunkina organų būklę. Moksliškai įrodyta, kad bakterijos, esančios apnaše, sukelia aterosklerozę, ar net gali iššaukti priešlaikinį gimdymą. Daugiau apie tai:  https://www.youtube.com/watch?v=3SwYRfMc53U

Mūsų klinikoje dantenų uždegimą ir kitas, su dantenomis susijusias, problemas gydo periodontologijos srities gyd. odontologė.