Kokią žalą padaro prarastas dantis?

Kokią žalą padaro prarastas dantis?
Praradę vieną protinį dantį, dėl to nesielvartaujame, juk jo aplinkiniai nė nepastebėdavo. Netekę kelių dantų dauguma taip pat numoja ranka sakydami „nieko rimto, juk dar liko tiek daug kitų dantų“. Nemaloni ar net skaudi tiesa atveria akis tik tada, kuomet prarandamas priekinis dantis, vadinamojoje estinėje zonoje.

Deja, bet egzistuoja tiesa, jog žmonės dantų netekimą vertina tik iš estetinės perspektyvos, nesusimąstydami apie labai rimtas problemas ateityje. Praradus dantį, žmogaus organizme įvyksta negrįžtami biologiniai pakitimai, todėl laikas, praėjęs po danties netekimo, yra labai svarbus faktorius.

„Toje vietoje, kurioje nebelieka danties, prasideda kaulo nykimas, vadinamoji kaulo atrofija. Greta esantys dantys praranda atramą ir laikui bėgant ima krypti. Uždelsus gydymą ir tinkamu laiku neatlikus danties implantacijos, vėliau gali būti reikalinga papildoma kaulo priauginimo procedūra, kuri iš paciento pareikalauja nemažų išlaidų“, – apie problemas netekus danties pasakoja gydytojas odontologas Aušvydas Baltuonis.

Išeitis taupantiems laiką ar gyvenantiems ne Lietuvoje

Tiems, kuriems jau yra tekę susidurti su odontologinėmis paslaugomis, tikrai žino, jog kartais apsilankymai pas odontologą gali tapti ilgu ir varginančiu procesu. Gydytojas odontologas A. Baltuonis pastebi, kad dažnas žmogus, netekęs danties, tame nemato rimtos problemos ir neskuba planuoti implantavimo bei protezavimo procedūrų dėl vienos paprastos priežasties – tai atims daug brangaus laiko.

Tačiau šiuolaikinė odontologija gali pasiūlyti puikų sprendimą – vienmomentę arba dar kitaip vadinamąją greitąją dantų implantaciją. „Ne be priežasties ši gydymo metodika yra vadinama greitąja. Tai – išsigelbėjimas tiems žmonės, kurie, pavyzdžiui, gyvena ne Lietuvoje ir gydymui skirti metų ar net ilgesnio laikotarpio tiesiog negali. Renkantis tokį gydymą, laikas, reikalingas sėkmingai dantų implantacijai ir protezavimui, vidutiniškai sutrumpėja 2-4 mėnesiais“, – sako Vilniaus centro „Denticijos“ odontologas A. Baltuonis.

Kas tai nulemia? Tokiais atvejais, kuomet yra neišvengiama danties šalinimo procedūra, pacientui tą pačią dieną galima pašalinti nesveiką dantį, jo užuomazgas ar šaknį ir iškart į jo vietą įsriegti implantą. „Taikant konservatyvųjį metodą, implantavimas ir protezavimas yra atliekas skirtingų apsilankymų pas odontologą metu, o renkantis pažangiąją vienmomentę implantaciją, atsiranda galimybė iškart po jos pacientui pagaminti estetišką laikiną dantį ir iš odontologo kabineto išeiti su nauja šypsena“, – džiugų faktą pateikia specialistas.

Vėliau, kuomet implantas jau būna pilnai suaugęs su kaulu, laikinas dantis pakeičiamas į nuolatinį protezą. Abi procedūras – implantavimą ir protezavimą – atliekant vienu metu, sumažinamas ne tik apsilankymų, bet ir chirurginių intervencijų skaičius.

Išsigelbėjimas netekus priekinių dantų

Dėl suprantamų priežasčių, šis metodas dažniausiai taikomas estetinėje zonoje ir bedančiams pacientams. Norint pasiekti geriausius gydymo rezultatus, geriausia rinktis visame pasaulyje žinomas ir naudojamas „all-on-6“ ar „all-on-4“ sistemas.

„Tam reikalingi 6 arba 4 implantai viename žandikaulyje. Esant palankiai žmogaus medicininei būklei, iškart po implantacijos galima pritaikyti paciento jau turimą dantų protezą arba pagaminti laikinus dantis ir taip išvengti nepageidaujamo streso bei diskomforto“, – apie gydymo eigą pasakoja odontologas A. Baltuonis. Jis taip pat pastebi, kad laikinų dantų pagaminimo terminas labai priklauso nuo to, ar pačioje klinikoje yra dantų technikos laboratorija, ar visgi užsakymas yra atliekamas visai kitoje vietoje.

Taigi šiandien odontologija, kaip ir bet kuri kita medicinos sritis, sparčiai žengia į priekį, todėl gydytojas privalo pacientams pasiūlyti pažangiausius gydymo metodus.