Mitai ir faktai apie ėduonį: ar tikrai viskas ką žinome yra tiesa

Mitai ir faktai apie ėduonį: ar tikrai viskas ką žinome yra tiesa
Apie ėduonį girdime nuo mažens. Pirmiausia – iš tėvų. Mokykloje – supažindina per specialią pamokėlę apie dantis ir jų priežiūrą. Tačiau mūsų supratimas apie tai, kas tai yra, kaip ėduonis atsiranda ir ką mes galime padaryti, kad apsaugotume savo dantis, neretai yra apipintas mitais. Kartu su gydytoja odontologe Saule Vindašiūte aptarsime keletą mitų ir faktų apie ėduonį.

Mitas: nėra skausmo, nėra problemų.

Jei man neskauda dantų – reiškiasi neturiu problemų.

„Ne visada. Kai atsiranda skausmas, tai požymis, kad turite pažengusią arba ūmią problemą.“ – sako gydytoja odontologė Saulė Vindašiūtė. „Tai gali reikšti, kad ėduonis pasiekė danties nervą. Gali tekti ilgiau ir sudėtingiau gydyti dantį.“

Todėl reguliarūs apsilankymai pas odontologą tokie svarbūs. „Manau,  nemaža dalis žmonių vis dar laikosi supratimo, kad eiti pas odontologą reikia tik tuomet, kai skauda. Tačiau noriu pabrėžti, kad esant ėduoniui, ypač paviršiniam, o kartais ir vidutiniam ar net giliam, ne visuomet jausime skausmą.“

Faktas: Cukrus sukelia ėduonį

Taip, cukrus gali sukelti ėduonį, bet ne jis pats tiesiogiai. Eduoniui susidaryti, reikalingi trys pagrindiniai dalykai: dantis, lengvai skaidomi angliavandeniai ir bakterijos. Maisto produktuose, ne tik saldumynuose, bet ir, pavyzdžiui, duonoje, įvairiuose padažuose, vaisiuose, bulvėse ir daugelyje kitų, esantį cukrų skaido burnoje jau esančios bakterijos, tuomet susidaro rūgštys, kurios gali paveikti dantis. „Bakterijų neišnaikinsime,  nes tai naturali burnos mikroflora, tačiau angliavandenių ir apnašų kiekį reguliuoti galime.“ – pabrėžia terapeutė.

Štai kodėl taip svarbu valytis dantis dantų šepetėliu, tarpdančių šepeteliais ar siūlu bei skalauti skalavimo skysčiu. Jei nesilaikome burnos higienos – formuojasi ėduonis. Pirma, susiformuoja apnašos ant dantų.  Neišsivalius dantų, apnašose esančios bakterijos skaido angliavandenius ir gaminasi rūgštis. „Laikui bėgant ši rūgštis pažeidžia danties audinius, formuojasi “skylė” dantyje. Atsiradus emalio pažeidimui, bakterijos pateks į gilesnius danties sluoksnius ir tuomet jau dantų valymas nebepagelbės. Reikalinga specialisto pagalba išvalyti ėduonį ir atstatyti pažeistus danties audinius.“ – sako gyd. odontologė S. Vindašiūtė.

Danties kaklelio ėduonis. Atstatyta šviesoje kietėjančiu kompozitu. Gyd. S. Vindašiūtė

Mitas: cukraus neturintys gaivieji gėrimai negali sukelti ėduonies

Pasak Saulės Vindašiūtės, tai geriau nei saldinti gaivieji gėrimai, tačiau visi šie gėrimai mažiau ar daugiau turi  žemą pH, o žemas pH sukelia dantų eroziją.

Ne tik cukrus, bet viskas, kas didina rūgštinguma burnoje, gali lemti ėduonies atsiradimą. Prasidėjus erozijai – atsiras ir ėduonis.

Faktas: atsiradus ėduoniui kelio atgal nėra

Jei ėduonis pažeidė emalį ir nukeliavo į gilesnius danties sluoksnius – negrįžtama žala padaryta. „Bakterijoms patekus į gilesnius sluoksnius, jų neišvalysite ir neišskalausite. Ir situacija negerės. Būtina kreiptis į specialistą tvarkyti danties“,- sako gydytoja.

Mitas: kad ruda dėmė – ėduonis

Nebūtinai. Tai gali būti sukietėjusios apnašos, kurios dar nepaveikė emalio. Būtina pasirodyti odontologui. Pasidaryti profesionalią burnos higieną.

Faktas: ėduonis dabar, problemos su šaknies kanalais (arba blogiau) vėliau

„Jei pažeistas dantis nėra tvarkomas, ėduonis pasieks danties nervą. Galiausiai šis nervas mirs. Kartais, net ir toks pazeidimas žmogui nesukelia jokių simptomų. Tačiau ir toliau danties negydant, pasekmės gali buti labai liūdnos. Pasirinkimai yra du: jei dar įmanoma, pašalinti negyvą nervą ir atstatyti netektus danties audinius arba danties šalinimas. Jei nieko nedarysite – galų gale neteksite danties“ – paaiškina gydytoja terapeutė S. Vindašiūtė.

Mitas: aspirinas šalina ėduonį

Šis vaistas, kaip ir kiti skausmą malšinantys preparatai,  mažina arba visai panaikina skausmą, bet tai laikinas, simptominis gydymas, skausmo priežastis lieka nepašalinta. Jei skauda dantį – ėduonis atliko savo darbą ir pasiekė gilesnius danties sluoksnius. Pats laikas suskubti pas gydytoją, kad vėliau nekiltų skaudesnių pasekmių.

Mitas: danties plomba – tarnaus amžinai

„Plomba gali tarnauti dešimtmetį ir ilgiau. Gali ir trumpiau. Tai priklauso nuo burnos higienos, plombinės medžiagos rūšies ar net užpildo dydžio ir vietos dantyje“,- paaiškina gyd. odontologė.

Faktas: plombuoti dantys gali sugesti

„Užpildas laikui bėgant dėvisi, gali atsirasti mikroplyšelis tarp danties ir užpildo – tai kelias bakterijoms ir antrinio ėduonies atsiradimui po užpildu, taip pat plombuotas dantis gali skilti ar lūžti“, – sako Saulė Vindašiūtė. „Nieko nėra amžino. Bet kuo geriau mes pasirūpinsime savo burnos higiena, tuo ilgiau esantys užpildai bus kokybiški, o dantys sveiki. “

„Rekomenduoju reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą apžiūrai, kas pusmetį atlikti profesionalią burnos higieną. SVARBIAUSIA – atsiradus ėduoniui, pastebėjus danties skilimą nelaukti kol atsiras skausmas, o iš karto kreiptis į gydytoją odontologą. Delsimo kaina labai didelė – galite netekti danties!“,- rekomenduoja terapeutė Saulė Vindašiūtė.

Kviečiame registruotis, konsultacijai bei gydymui, internetu arba tel.  (+370 5) 266 00 10! Rūpinkitės savo dantų sveikata – nelaukite kol skausmas duos signalą, kad vis dėl to turite problemų su dantimis.