Septyni specialistų patarimai dantų priežiūrai

Septyni specialistų patarimai dantų priežiūrai
1: Dažnai ne visada gerai

Dantų apnašos susidaro dėl visiškai natūralių priežasčių. Praėjus jau kelioms minutėms net ir po pvz. profesionalios burnos higienos procedūros, bakterijos pradeda dengti dantų paviršių. Jeigu šių bakterijų nenuvalysite, jos per 24 – 72 valandas sudarys apnašą, kuris paskui gali sukelti ėduonį ir dantenų uždegimą.

Kad to išvengtumėte, dantis reikia valyti du kartus per dieną: kruopštus valymas ryte (prieš pusryčius) bei vakare (prieš einant miegoti). Svarbu taisyklingai valyti dantis (nepamirškite liežuvio) apie 3 min. Kaip taisyklingai valytis dantis jau rašėme ČIA.

Taisyklingas dantų valymas padės nuvalyti kaip įmanoma daugiau apnašų bei užtikrins, jog svarbios dantų pastos sudėtinės dalys (pvz. fluoras, skystasis emalis) remineralizuos dantų emalį.

Ekspertų patarimas: Daug kartų valytis dantis per dieną nėra būtina. Priešingai: dažnas, bet ne kruopštus dantų valymas gali netgi pakenkti dantų emaliui (emalio pažeidimai, erozija).

2: Dantų valymas yra daugiau nei tik valymas

Valantis dantis suaktyvėja ir seilių išsiskyrimas. Taigi, valymo metu ne tik pašalinamos apnašos, bet ir dantų paviršius remineralizuojamas mineralais esančiais seilėse (pvz. kalciu). Kartu su fluoru, esančiu dantų pastoje, per tris valymo minutes pradeda susidaryti apsauginė plėvelė iš kalcio ir fluoro. Ši plėvele saugo dantų emalį nuo rūgščių sukeliamo ėduonies. Optimaliai apsaugai, būtent ir reikia valytis dantis du kartus per dieną ir taip atnaujinti šią apsauginę plėvelę.

Ekspertų patarimas: Išsivalius dantis dantų pasta su fluoru ir skystuoju emaliu neišskalaukite burnos, o tik išspjaukite perteklių.

3: Teisingas dantų šepetėlis

Geriausia ir efektyviausia dantis valytis šepetėliu, kokį rekomendavo burnos higienos specialistas įvertinęs Jūsų burnos sveikatą. Tačiau, tiek renkantis elektrinį, tiek ir paprastą dantų šepetėlį reikėtų atkreipti dėmesį į tai, jog jo galvutė būtų ne per didelė, o šereliai ne per kieti. Taip pat svarbu reguliariai keisti dantų šepetėlį (bent jau kas 3 mėn.).

Ekspertų patarimas: Naudokite specialistų rekomenduotus dantų šepetėlius tam, jog užtikrintai pašalintumėte apnašas.

4: Tarpdančių valymas

Labai svarbu nepamiršti išsivalyti ir tarpdančių. Žmogus iš viso turi 30 tarpdančių, kurie sudaro net 40% viso dantų paviršiaus. Todėl čia taip pat būtina atitinkama priežiūra ir valymas. Geram tarpdančių išvalymui reikalingas tiek tarpdančių šepetėlis (klauskite odontologo dėl tinkamo dydžio, jei nesate tikri), tiek ir dantų siūlas (toms vietoms, kur tarpdančių šepetėlis yra per didelis).

Ekspertų patarimas: Valykite tarpdančius dantų siūlu bei tarpdančių šepetėliu vieną kartą per dieną.

5: Tinkama dantų pasta

Kokybiška dantų pasta turi puikiai valyti dantis nekenkdama dantų emaliui bei sudėtyje turėti fluoro (išskyrus individualius atvejus, kaip pvz. turint protezus ar breketus). Vaikams iki 6 metų rekomenduojama fluoro dozė yra  iki 500 ppm. Vyresniems nei 6 metų bei suaugusiems maksimali nepavojinga fluoro dozė yra iki 1500 ppm.

Remineralizuojančios dantų pastos savo sudėtyje taip pat turi ir skystojo emalio (medicininio hidroksilapatito), kuris padengia dantis apsaugine plėvele. Ši plėvelė padeda gydyti emalio pažeidimus, mažina dantų jautrumą bei natūraliai šviesina dantis.

Žinoma, renkantis dantų pastą reikia atkreipti dėmesį ir į daugiau kriterijų. Svarbiausi iš dar nepaminėtų yra dantų pastos abrazyvumas (kasdiena naudojamos pastos RDA vertė neturėtų peržengti 70, o geriausiu atveju yra dar žemesnė) bei tai, jog jos sudėtyje neturėtų būti kenksmingų medžiagų kaip antai SLS (Natrio laurilsulfatas) bei konservantų (ypač parabenų).

Ekspertų patarimas: vokiečių mokslininkų sukurta ApaCare dantų pasta atitinka visus šiuos kriterijus, o joje esantis patentuotas natrio fluorido ir skystojo emalio mišinys užtikrina itin efektyvų pažeisto emalio atstatymą.

6: Dantų poliravimas namuose

Jeigu dantys dažnai apsineša spalvinėmis apnašomis (nuo kavos, raudono vyno, tabako) ar formuojasi dantų akmenys, galima 1-2 kartus per savaitę  naudoti dantų pastą su aukštesne abrazyvumo (RDA) verte. Nepiktnaudžiaujant abrazyvia dantų pasta dantys lieka balti, o dantų emalis – nepažeistas.

Ekspertų patarimas: 1-2 kartus per savaitę naudokite ApaCare Polish poliravimo pastą. Jos sudėtyje esančios itin efektyvios valomosios medžiagos padės pašalini spalvines apnašas.

7: Jautrumo mažinimas ir kita profilaktika po dantų valymo

Jeigu kamuoja jautrūs dantys ir norite užkirsti kelią ėduoniui, rekomenduojama papildomai naudoti gydomąjį dantų gelį. Gydomieji dantų geliai atrodo kaip dantų pastos, tačiau nėra skirti dantų valymui. Jie tiesiog užtepami ant dantų paviršiaus pirštu ar dantų šepetuku po dantų valymo (užtepus svarbu neišskalauti). Geliuose yra didelė skystojo emalio (medicininio hidroksilapatito) koncentracija. Tokie geliai naudojami po valymo su dantų pasta su fluoru. Taip pasiekiamas geriausias rezultatas: gydomi emalio pažeidimai, mažinamas dantų jautrumas bei užtikrinama aukščiausio lygio ėduonies profilaktika. Skystasis emalis taip pat šiek tiek šviesina dantis, kadangi jis yra natūralus baliklis.

Ekspertų patarimas: Naudokite gydomąjį gelį su skystuoju emaliu bei ksilitoliu. Tokie geliai, kaip pvz. ApaCare & Repair, ne tik turi viršuje aprašytą poveikį, tačiau tinka ir visoms amžiaus grupėms. Gydomąjį gelį naudoti bent vieną kartą per parą (geriausia po dantų valymo vakare, prieš einant miegoti).

ApaCare produktų galima įsigyti Centro Denticija klinikoje, Vilniaus g. 25!