Dantų protezavimo alternatyvos: interviu su gyd. odontologu Dariumi Migausku

Dantų protezavimo alternatyvos: interviu su gyd. odontologu Dariumi Migausku

Odontologijos klinika „Centro Denticija“, žengdama koja kojon su naujausiomis technologijomis, siūlo savo pacientams dantų protezavimo alternatyvas. Apie gydymą ir galimus jo metodus pasakoja klinikos odontologas Darius Migauskas. 

– Žmones baugina tai, kas nepažįstama. Ar protezai su specialiu užraktu – sudėtinga protezavimo technnologija?

– Pacientai dažniausiai skundžiasi, kad kramtant maistą plokšteliniai protezai juda burnoje. Tai nepatogu. Užraktas sutvirtina implantą su protezu. Todėl jis laikosi tvritai, nebekliba, o tai – vienas svarbiausių protezavimo privalumų.

– Senjorai ilgokai turi palaukti eilėse, kol jiems bus pagaminti plokšteliniai protezai, o sulaukę nusivilia, nes neįstengia su protezais kramtyti. Kaip pakomentuotumėte šią situaciją?

– Gyd. ortopedai gali pagaminti ypač gerų protezų. Bet visi geri norai atsiremia į pinigus: kuo naujesnės technologijos, tuo jos brangesnės. Dauguma vyresnio amžiaus žmonių renkasi tokius plokštelinius protezus, kuriuos kompensuoja ligonių kasos. Šiuo metu už dantų protezavimo paslaugą Senjorams skiriama 504,81 Eur. kompensacijos.

– Ar pacientų neatbaidys naujųjų protezų kaina?

Neturėtų. Nes pagaminti protezus, kuriuos prie implantų pritvirtina užraktai, – gerokai pigiau, nei implantuoti visus dantis. Be to, jei žmogus turi plokštelę, tam tikrais atvejais ją taip pat galima panaudoti – pritvirtinti užraktais prie įsriegtų implantų. Valstybė kompensuoja už dantų protezavimo paslaugą, bet pacientui tenkanti priemoka vistiek nėra maža. Tačiau yra tam tikrų sveikatos būklių, kai suteikiama galimubė gauti ir didesnę kompensaciją.

Pavyzdžiui, nustačius, kad apatinis žandikaulis nyksta (tirpsta), pacientas siunčiamas konsultuotis pas specialistus ortopedus į Žalgirio kliniką Vilniuje. Protezavimas esant tokiai burnos būklei yra sudėtingas. Ir kompensacijos suma padidėja iki 1553,24 Eur. Šie pinigai skiriami už protezą. Ligonių kasos nemoka už burnos chirurgo darbą. Tačiau net ir tokiu atveju pacientams ši kompensacija – didelė paspirtis.

– Protezai arba plastikinės plokštelės gali būti prikabinami ir prie įprastų implantų, ir prie mažųjų – vadinamųjų mini implantų. Kokie pastarųjų privalumai?

– Mini implantai – tai iš specialaus metalo pagaminti, tačiau smulkesni, todėl ir pigesni varžtai. Juos lengviau įsriegti į žandikaulį. Įsukdamas įprastus implantus chirurgas turi atverti gleivinę, reikia daugiau instrumentų, ilgesnė gydymo trukmė, todėl tai ir brangiau kainuoja. Įsriegti mini implantą – paprasčiau. Todėl ši technologija priimtinesnė pacientams. O ir protezą su implantu sujungianti jungtis yra pigesnė. Be to, yra ir daugiau mažųjų implantų su užraktu privalumų. Juos įsriegus iš karto galima suteikti apkrovą: užfiksuoti plokštelę.

– Ar toks protezavimo būdas brangus?

– Visa sistema – protezas, mažieji implantai, užraktai – gali kainuoti apie 1,5 tūkst. eurų. Bet tai – alternatyva gana brangiai dantų implantacijai. Prižiūrėti tokius protezus nėra sunku. Jei jungtis – guminė tarpinė – susidėvi, ją nesunku pakeisti nauja. Visa tai įvertina žmonės, kuriems yra tekę nešioti paprastą protezą. Tarp mano pacientų yra 55 metų žmogus. Užklupus ligai jis neteko visų dantų. Jam teko laukti, kol po operacijos nurims dantenos, susiformuos kaulas. Todėl gerą pusmetį vargo nešiodamas paprasta išimamą plastikinį protezą. Kai buvo įsriegti implantai, pritvirtintos jungtys ir pagamintas fiksuojamasis protezas, žmogus nesitvėrė džiaugsmu.

– Ar yra tam tikrų sveikatos būklių, kai implantų įsriegti negalima? Galbūt žmogui, kuris serga osteoporoze,  kuriam retėja kaulai, toks protezavimo būdas netinka?

– Tai individualu. Burnos chirurgas visada atlieka tyrimus, padaro panoraminę žandikaulio rentgeno nuotrauką. Nes reikia įsitikinti, ar yra į ką įsriegti implantus. Bendra žmogaus sveikatos būklė taip pat turi tam įtakos. Tačiau daugumai bedančių žmonių implantai su protezą fiksuojančiomis jungtimis kuo puikiausiai tinka. Vis dėlto dantų protezavimo naujovės labiausiai truri rūpėti žmonėms, kuriems tenka globoti vyresnio amžiaus tėvus. Kad jų tėvai jaustųsi laimingi, neįkalintų savęs namie, nebijotų šypsotis ir su bičiuliais susėsti prie vaišių stalo, tereikia gerų, gėdos nedarančių protezų.