Dantų valymas ryte ir vakare negarantuoja sveikų dantų

Dantų valymas ryte ir vakare negarantuoja sveikų dantų
Sostinės gyventojai žino, ką reiškia greitas gyvenimo tempas. Laiko sau lieka ypatingai mažai, o tai dažnai kelia pavojų mūsų pačių sveikatai. Centro „Denticijos“ burnos higienistė Sandra Petrovaitė žino, kad rasti pakankamai laiko dantų valymui – didelė problema. Vis tik, anot specialistės, kartais reikia pasitelkti savo vaizduotę.

– Kasdien matote žmones, kurie skundžiasi įvairiomis problemomis. Į ką reikia kreipti didžiausią dėmesį norint išlaikyti sveiką ir gražią šypseną?

–  Garantuoti gražią ir sveiką šypseną gali tik taisyklinga kasdienė dantų priežiūra. Visi suprantame, kaip blogai yra „kiauri“ dantys, bet dažniausiai susirūpiname jais tik tada, kai atsiranda dantenų kraujavimas, nemalonus burnos kvapas ir dar blogiau – negrįžtami procesai – periodontologinės ligos. Savo pacientams nuolat kartoju, kad tik individuali burnos higiena ir priežiūra daro didžiausią įtaką norint išlaikyti sveikus dantis. Tikrai nereikia sakyti, kad blogus dantis paveldėjote iš močiutės (šypsosi – red. past.).

– Tikriausiai retas, kuris dantų valymui kasdien skiria tiek laiko, kiek yra rekomenduojama. Dažniausiai šis procesas trunka vieną, geriausiu atveju – dvi minutes. Kiek laiko reikėtų skirti dantų priežiūrai, norint turėti sveiką šypseną?

– Pastebiu, kad dauguma mano pacientų užtrunka valydami dantis vos vieną minutę. Kodėl? Manau, kad jiems trūksta žinių, kaip taisyklingai tai daryti, jie neturi susiformavusių įgūdžių, dar paprasčiau tariant – žmonės neturi ką veikti su dantų šepetėliu prieš veidrodį penkias minutes. Vadinamasis „dantų brūžinimas“, net ir valant penkias minutes, kartais pridaro daugiau žalos nei naudos, atsiranda jautrumas ar net emalio defektai. Taip pat pasirenkamos netinkamos priemonės, o dažnais atvejais dauguma mėgsta valytis dantis su kietu šepetėliu, kuris, mano nuomone, tinkamas valyti nebent batams (šypsosi – red. past.). Išties, jei kasdien valytume dantis taisyklingai, naudotume tarpdančių šepetėlius ar siūlą, užtruktume gerokai ilgiau nei penkias minutes.

–  Viešoje erdvėje galima rasti daug pasisakymų ir manymų, jog dantų valymas būtinas tiek ryte, tiek vakare. Ar taip yra iš tikrųjų? 

– Savo pacientams visada akcentuoju, kad geriau valytis dantis tada, kai turi tam laiko. Ryte dažniausiai skubame į darbus, o vakare esame per daug pavargę. Dantų valymo esmė – suardyti bakterijų koloniją, kuri yra prilipusi prie danties paviršiaus ir išskiria toksinus. Visa tai atsinaujina tik po 24 valandų. Jei žmogus geba taisyklingai išsivalyti dantis 18 valandą vakaro, o prieš eidamas miegoti vidurnaktį užsinori kažką suvalgyti, nemanau, kad tai yra didelė nuodėmė.

–  Tai koks būtų Jūsų patarimas tiems, kurie nuolat skuba ir neturi laiko dantų priežiūrai?

– Galima išnaudoti laisvą minutę pakeliui į ar iš darbo, tiesiog laukiant automobilių spūstyje. Tokiems atvejams puikiai tinka vieno danties šepetėlis. Jam visiškai nereikia pastos ar vandens. Kitas būdas – vakare sėdint priešais televizoriaus ekraną į rankas paimti dantų šepetėlį. Laikas stebint savo mėgstamą serialą ar vakaro žinias prabėga itin greitai, todėl nė nepajusite, kaip dantų valymui skirsite pakankamai laiko. Suprantama, kad sudėtinga išstovėti vonioje priešais veidrodį 15 minučių, todėl reikia stengtis daugiau improvizuoti.