Geri kolą? Liksi be dantų…

Geri kolą? Liksi be dantų…

Tai, kad kola nėra pats sveikiausias gėrimas pasaulyje, žino tikriausiai kiekvienas. O ką šis gėrimas turi tokio, kas gali neigiamai paveikti dantis?

Centro „Denticijos“ odontologė Gerda Kondzežauskaitė pabrėžia, kad kola, kaip ir kiti gazuoti gėrimai, suaktyvina patogeninių bakterijų dauginimąsi. Vandenyje tirpstantis anglies dioksidas palaipsniui suformuoja rūgštį, o dėka to, atsiveria kelias karieso plitimui.

„Cukrus, esantis koloje, gadina dantis, bet jis nėra vienintelis kenkėjas. Rūgštys ir konservantai gazuotame gėrime taip pat griauna dantų emalį. Rūgštys savaime mažina normalią pH burnoje, kuri leidžia bakterijoms daugintis ant dantų paviršiaus ir sukelia eroziją“, – tikina odontologė.

Nors emalis – kiečiausia žmogaus organizmo dalis, tačiau jį pažeidus, deja, audinio atsinaujinimo nesulauksite. Imsite jausti daugiau skausmo, dilgčiojimą ar diskomfortą kai kramtysite/gersite tiek karštus, tiek šaltus maisto produktus/gėrimus.

Kitas kolos gėrime esantis blogis – dažai. „Sudėtyje aptinkamos pigmentinės medžiagos, kurios dažnai nulemia dantų spalvą. Jie tampa geltonesni, ar net rudesni“, – pastebi G. Kondzežauskaitė.

Jei manote, kad dietinė kola sveikiau – klystate. Čia taip pat gausu fosforo bei citrinos rūgščių, kurios daro neigiamą poveikį dantų emaliui. „Nepaisant to, kad seilių sudėtyje yra kalcio, kuris mineralizuoja ir padaro dantis stipresnius, tačiau tam trukdyti gali rūgštys, esančios tokiuose gėrimuose kaip kola, o taip pat ir maiste“, – pastebi gydytoja.

Gerda Kondzežauskaitė_centro Denticija

Dantų erozija – jaunosios kartos liga

Odontologė G. Kondzežauskaitė savo praktikoje pastebi, kad dantų erozija tampa vis dažniau pasitaikanti  problema jaunų žmonių tarpe, todėl visiems, kurie neįstengia atsisakyti kolos, pataria:

– gėrimą išgerkite greitai, nelaikykite ir neskalaukite burnoje;
– gerkite per šiaudelį, tai šiek tiek apsaugos priekinių dantų emalį;
– manoma, kad geriant atšaldytą kolą (iki -4 laipsnių), sumažinamas neigiamas erozijos poveikis;
– išgėrus kolos, išgerkite ir stiklinę vandens;
– jokiu būdu negerkite kolos prieš miegą, nes dėl sumažėjusio seilėtekio, rūgšties poveikis tik sustiprėja;
– išgėrus kolos nepulkit valyti dantų, nes tai tik pablogina dantų emalio būseną.