Kramtomoji guma: kenkia ar saugo?

Kramtomoji guma: kenkia ar saugo?

Nesumeluosime pasakę, kad kramtomoji guma jau ilgą laiką yra vienas mėgstamiausių ne tik vaikų, bet ir daugumos suaugusiųjų saldumynas. Apie gumos teikiamą naudą ir žalą galima pasiskaityti ir išgirsti daugybę pamąstymų. Tai visgi, ar šis pomėgis gali tapti priežastimi atsirasti rimtoms problemoms?

Prieš kurį laiką Amerikos odontologų asociacija (AOA) suteikė savo antspaudą ir pritarimą tam tikrų rūšių becukrėms kramtomosioms gumoms, teigia „The New York Times“. Savo pareiškime organizacija pažymi, kad klinikiniai tyrimai parodė, jog becukrės gumos kramtymas 20 minučių po valgio gali padėti išvengti karieso.

Kramtymas stimuliuoja seilių tekėjimą į burną, todėl kramtomoji guma po valgio reiškia, kad „padidintas seilių srautas gali padėti neutralizuoti ir nuplauti rūgštis, kurios kaupiasi ant dantų, kai maistas yra išardomas bakterijų“, skelbia AOA.

Koks skirtumas tarp kramtomosios gumos be cukraus ir su cukrumi? Guma su cukrumi taip pat skatina seilių išsiskyrimą, tačiau cukrus didina rūgšties gamybą. Ilgainiui besikaupianti rūgštis gali išardyti danties emalį, taip kurdama sąlygas dantų gedimui.

„Deja, vis daugiau galime rasti informacijos, kuri skelbia, jog kramtomoji guma nėra naudinga burnos ir kitų  organų sveikatai. Naujausiais tyrimais nustatyta, kad į kramtomos gumos sudėtį įeina BHT  (butilhidroksitoluenas – red. past.). Tai – konservantas, kuris toksiškai veikia organizmą, įskaitant inkstų ir kepenų  veiklą. Taip pat skatina vaikų hiperaktyvumą. Be abejo, dažnas gumos kramtymas kenkia virškinimo  traktui, kadangi siunčiamas ,,netikras signalas‘‘ organizmui kramtymo ir gausaus seilių išsiskyrimo metu“, – komentavo centro „Denticijos“ burnos higienistė Simona Dzimanavičiūtė.

„Pastebėta, kad dažnas gumos kramtymas, ypač viena puse, gali sukelti žandikaulio raumenų disbalancą. Nors jei kramtomoji guma yra becukrė, joje esančios kvapiosios medžiagos, konservantai ir kitos medžiagos daro neigiamą įtaką dantų sveikatai. Tačiau neturint galimybės išsiskalauti burnos, tarkime po maisto, tokiu atveju kelių minučių gumos kramtymas didelio neigiamo poveikio nepadarys“, – apie kramtomosios gumos daromą poveikį pasakojo gydytoja.

ChewGum
Becukrę gumą rekomenduojama kramtyti ne ilgiau kaip 2 minutes. Nuotr. jauhaldental.com

Suaugusieji sąmoningai gali nuspręsti, kas yra naudinga, kas daro žalą jų organizmui, tačiau vaikams pasakyti „ne“ kramtomajai gumai yra kur kas sudėtingiau. Jie vadovaujasi tik emocijomis. Odontologė Julija Vaščiūnaitė, kuri klinikoje gydo vaikų dantis, mano, kad becukrę gumą kramtyti galima, tačiau tai reikia daryti su saiku.

„Gerai, jeigu kramtoma ne ilgiau kaip 2 minutes. Pavyzdžiui, jeigu po pietų nėra galimybės išsiskalauti burnos ar kitais panašiais atvejais. Becukrės gumos sudėtyje yra ksilitolio, kuris veikia prieš kariesą, bet tam, kad jis būtų veiksmingas, reikėtų sukramtyti mažiausiai keletą pakelių per dieną. Akivaizdu, kad nuo tiek gali ir pilvą suskausti, – sakė gydytoja. Jos manymu, kramtomoji guma, vartojama su saiku, gali turėti teigiamą poveikį. – Kartą per dieną po pietų pakramtyti yra visai neblogai. Tai paskatina seilių išsiskyrimą, dantų apsivalymą.“