Odontofobija, arba: mano košmarų herojus – odontologas

Odontofobija, arba: mano košmarų herojus – odontologas
Sakoma, kad baimė – išmintingų žmonių palydovė. Populiariausių baimių šimtuke atrastume hipopotomonstroseskvuipedialiofobiją, numerofobiją ar anatidefobiją – ilgų žodžių, skaičių ar netgi ančių baimę. Gal šie pavyzdžiai ir atrodo juokingi, tačiau išgirdę vien jau odontologo profesijos pavadinimą, surimtėja ne vienas. Ši baimė lydi dažną iš mūsų, nors ir nepatenka į populiariausių fobijų sąrašą.

Nerimas užuodus vaistų kvapą koridoriuje, drebančios rankos bandant atidaryti duris, ir pasiutusiai besidaužanti širdis, atsisėdus į odontologo elektrinį sostą – nemokami priedai, lydintys mus vizito pas odontologą metu. Kaip atsiranda šie nemalonūs pojūčiai ir kaip jų atsikratyti?

Baimės priežastys

Greičiausiai, pirmas jūsų spėjimas bus – skausminga vaikystės patirtis, kuri ir sukėlė ilgalaikę baimę odontologams. Tai ypač aktualu gali būti gyvenusiems ir išbandžiusiems šią sveikatos procedūrą prieš 20 ar 30 metų, kuomet ir įranga nebuvo labai moderni, ir vaistai – ne patys efektyviausi, ir stipriausias raminamasis – „diržas, jeigu nesėdėsi ramiai“.

„Tuometinės ir dabartinės odontologijos lygis labai skiriasi. Tik prieš ketvirtį amžiaus Lietuvoje tapo prieinamos modernios medžiagos, naujos technologijos, tausojanti technika. Pasikeitė ir pacientų požiūris į dantų gydymą. Anksčiau daugelis delsdavo kreiptis į medikus iki paskutinės minutės, nes bijojo skausmą keliančių procedūrų. Dabar gydytojų odontologų nebijo net maži vaikai, – šypsodamasis aiškina klinikos gydytojas odontologas Darius Migauskas.

Kaip baimė susikuria fiziologiškai?

Baimė dažnai užklumpa prieš lankantis pas odontologą arba iš karto prasidėjus vizitui. Tačiau tai nėra taisyklė. Nuolat stiprėjanti baimė, prasidedanti dar išvakarėse planuojant vizitą pas gydytoją, ir kulminaciją pasiekianti prieš pat baigiant procedūrą, gali žmogų priversti netgi prie nualpimo gydytojo kėdėje.

Jeigu gydytojas odontologas jums suleidžia nuskausminamųjų, tikėtina, kad šiuose yra adrenalino – streso metu išskiriamo hormono, kuris susijęs su atsaku į pavojų. Žinoma, žmogaus kūnas nuolat pats gamina adrenaliną, ir toks stresorius kaip dantų grąžtas tam yra pakankamai geras stimuliantas. Taigi, jeigu yra skausmingos procedūros tikimybė ir jos palengvinimo galimybė, niekuo nerizikuosite paprašę nuskausminamųjų. Arba bent jau nesukelsite sau didesnio stresinio atsako.

Istorija apie vieną odontofobą
Gydytojas odontologas

„Dabar gydytojų odontologų nebijo net maži vaikai“, – šypsodamasis aiškina klinikos gydytojas odontologas D. Migauskas

Vienas užsispyręs trisdešimtmetis odontofobas pas dantų gydytoją per gyvenimą lankėsi vos tris kartus – vaikystėje, paauglystėje, norėdamas išsitraukti protinį dantį, ir jau sulaukęs trisdešimties, kai užklupo nepakeliami danties skausmai. Tokiu dažnumu lankantis pas odontologą dantys gali patirti daug pažeidimų, kurie nebus laiku pastebėti ir žalos poveikis bus nebesustabdomas. Tokiu atveju, nors skausmas užklumpa tik vieną ar kelis kartus, danties pažeidimai nuolat progresuoja, audinys silpnėja arba visiškai suardomas.

Kaip kovoti su baime?

Pats svarbiausias ir lengviausiai padaromas dalykas – pasikalbėti su savo gydytoju, papasakoti, kaip jaučiatės. Įvairios psichologinės pagalbos teikėjų patirtis rodo, kad labiausiai padeda pokalbis su empatišku žmogumi, kuris išklauso be išankstinio nusistatymo ir bando suprasti jūsų savijautą. Šioje vietoje pacientas su gydytoju jau gali tikėtis abipusio supratimo bei rasti sprendimą šiai problemai. Daugeliu atvejų pasitikėjimas gydytojo asmeniu jau yra pakankamas postūmis nugalėti savo baimę.

Kai kuriems pacientams, kurių suvokiama baimė gerokai viršija realias pavojaus ar nemalonumo apimtis, vizito pas gydytoją išvakarėse gali tekti išrašyti raminamųjų, kurie padėtų ramiau užmigti naktį. Kokybiškas nakties miegas kartais turi milžinišką efektą motyvuojant žmogų tokiam žygdarbiui, kaip kelionė pas odontologą. Kartais gydytojai odontologai gali pasiūlyti „Ibuprofeno“ ar antiuždegiminių vaistų, kurie sumažina nemalonius pojūčius ar padeda nuslūgti galimam tinimui. Šiuo atveju būtina nepamiršti odontologui pranešti apie bet kokius jūsų jau vartojamus vaistus, siekiant užkirsti kelią pavojingam šalutiniam poveikiui.

Baimė ir skausmas – stiprus kokteilis

Gydytojas odontologas gali kontroliuoti 99 procentus jūsų fizinių pojūčių procedūros metu, naudojant vietinę nejautrą ir kitus farmacinius metodus, tačiau geras gydytojas odontologas būtinai turi pasirūpinti ir emocine skausmo dedamąja. Tam tereikia šių žingsnių:

1. Požiūrio. Gydytojas odontologas kiekvieną kartą turi norėti padėti savo pacientui taip, kad jis nejaustų skausmo. Šis kelias gali pailginti procedūros trukmę. Bet koks skubėjimas sukeltų nemalonių pojūčių, todėl būtina skirti laiko paciento supratimui, jo informavimui apie planuojamą procedūros eigą, visų veiksmų apgalvotam atlikimui.

2. Šiuolaikiškos įrangos ir naujausių gydymo metodų. Dabartinė odontologija, mokslo ir technikos pasiekimai mums suteikia instrumentus, kurie maksimaliai apsaugo pacientus nuo skausmo. Ką jau kalbėti apie senuosius grąžtus, kurie labiau priminė metalo apdirbimo stakles – nepalyginama su šių laikų deimantiniu „pieštuku“.

3. Reguliarių apsilankymų. Efektyviausias patarimas – reguliariai susitikti su savo odontologu aptariant savo dantų būklę, planuojant gydymą ir nuolat kuriant žmogiškąjį ryšį. Atsirandantis pasitikėjimas greitai paverčia jūsų vaizduotės sukurtą demoną su chalatu į draugišką, rūpestingą ir atsakingą specialistą, kurio tikslas – padėti jums jaustis gerai.

Gydytojo odontologo tikslas – pelnyti jūsų pasitikėjimą, o jūsų ryžtingi žingsniai, vadovaujantis šiais patarimais, padės gydytojui pasiekti būtent tai. Pasitikėkite savo odontologu, ir jis padės jums prisiminti jūsų artėjantį vizitą kaip patį maloniausią iš visų iki šiol turėtų. Nebijokite pasirodyti silpnas, pasidalindami savo baime ar nerimu – tai ir yra pagrindinis žingsnis į odontofobijos atsikratymą.