J.Vaščiūnaitė: „Su vaikais galiu kalbėtis ne tik apie odontologiją – kartais mėgstu pažiūrėti ir animacinius filmukus“

J.Vaščiūnaitė: „Su vaikais galiu kalbėtis ne tik apie odontologiją – kartais mėgstu pažiūrėti ir animacinius filmukus“

Centro „Denticijos“ odontologų štabe – nauji vėjai. Į profesionalų komandą įsiliejo jaunatviško maksimalizmo kupina ir savo praktiką vaikų gydymui paskyrusi gydytoja odontologė Julija Vaščiūnaitė. Ta proga teiravomės gydytojos,  kokios mintys sukasi jos galvoje.

Klinikoje Jūsų dėmesys bus skiriamas patiems mažiausiems pacientams – vaikams. Įdomu sužinoti, kodėl nusprendėte tapti būtent vaikų odontologe? Šios srities specialistų Lietuvoje nėra daug.

– Gal ir nuskambės banaliai, bet man tiesiog patinka dirbti su vaikais, mėgstu iššūkius. Teko savanoriauti, dalyvauti įvairiuose projektuose ir supratau, kad noriu toliau praktikuotis vaikų odontologijoje. Smagu išvysti vaiko šypseną, kai pavyksta susitarti ir rasti geriausią sprendimą, kuriuo lieka patenkintas vaikas, jo tėveliai ir aš, kaip odontologė. Su vaikais bendravimas būna ypač nuoširdus, todėl ir dirbti yra labai malonu.

 – Jūsų nuomone, kokie esminiai skirtumai vyrauja gydant suaugusiųjų ir vaikų dantis?

– Žinoma, pirmiausia yra keli techniniai skirtumai gydant pieninius ir nuolatinius dantis. Tačiau, ko gero, didžiausias skirtumas – susitarimas su pacientu. Nors ir tarp suaugusiųjų būna bailių, bet vaikų tarpe jų kur kas daugiau, todėl ir padirbėti tenka atkakliau.

 – Tėvai vaikui daro didžiausią įtaką. Kaip reikėtų vaiką paruošti pirmam vizitui pas odontologą?

 – Svarbiausia yra neperduoti savo baimės vaikui. Dažniausiai tėveliai prieš vizitą pas odontologą sako vaikui: „Tu nebijok, tau neskaudės“. Tai savaime leidžia jam suprasti, kad įvyks kažkas nemalonaus ir skausmingo. To reikėtų vengti. Žinoma, reikia vaiką vesti pas odontologą ne tik tada, kada skauda, bet ir profilaktiniams patikrinimams. Derėtų atkreipti dėmesį į vizito laiką – stebėti vaiko savijautą, nevesti jo vakare pas gydytoją, jeigu vaikas yra pavargęs ir irzlus. Taip pat internete dabar galima rasti labai daug vaizdinės medžiagos. Vaikui galima parodyti gražius ir smagius filmukus, papasakoti apie tai, ką odontologas darys. Tai tikrai gali sumažinti jo baimę.

 – Vienas dažniausiai užduodamų klausimų tėvelių tarpe – kaip dažnai reikėtų lankytis pas dantų gydytoją?

 – Patikrinimui reikėtų atvykti kas pusę metų, nes vyksta dantų kaita, svarbu laiku pritaikyti reikalingas profilaktikos priemones, bei laiku pradėti gydymą, jei jis reikalingas. Jeigu karieso rizika didelė, lankytis reikėtų dažniau.

 – Jūsų manymu, kokie yra svarbiausi žingsniai vaikų odontologijoje, kurie padeda sukurti vaikui teigiamą įspūdį?

 – Vaikui svarbu, kaip atrodo kabinetas, ar gydytoja jį pasitinka su šypsena. Empatijos parodymas ir vaiko supratimas, ko gero,  yra svarbiausi akcentai norint sukurti teigiamą atmosferą.

 – Esate jauna specialistė. Kaip galvojate, koks yra Jūsų, kaip odontologės dirbančios su vaikais, išskirtinumas?

 – Esu jauna gydytoja ir manau, kad tai mano privalumas. Dar nesu patyrusi, ką reiškia rutina darbe, man viskas yra įdomu ir nepabodę, turiu daug noro ir entuziazmo dirbti. Su vaikais galiu kalbėtis ne tik apie odontologiją – kartais mėgstu pažiūrėti ir animacinius filmukus, todėl tikrai turėsiu apie ką pakalbėti su savo jaunaisiais pacientais.